۰۲۱۳۶۲۸۲۴۰۰ | ۰۲۱-۳۶۲۸-۲۵۰۰ | ۰۲۱-۳۶۲۸-۲۶۰۰ ۰۹۳۷۰۰۰۰۱۸۳ | ۰۹۲۱۳۷۵۲۱۰۰ | ۰۹۳۹۷۶۹۴۸۴۸

Rols Roys


واقعیت این است که اتومبیل رولزرویس از بهترین اتومبیلهای لیموزین در جهان بوده و خواهد بود .هیچ جای شکی نیست که مهندس "رویس" همواره بهترین معیارها و استاندارد ها را برای ساخت اتومبیل های خود در نظر میگرفتند ."فردریک هنری رویس"Frederick Henry Royce" در27 می 1863 میلادی در الوتن نزدیک پترزبورگ بدنیا امده است.

او پسر یک اسیابان بود که در کارش ورشکست شده بود.در اوایل دوران زندگی خود مشاغل متعددی از قبیل روزنامه فروشی و پادویی و تلگراف خانه را امتحان کرذ. قبل از اینکه او در خط اهن بزرگ شمال شاگردی و نواموزی را شروع کند مخارج زندگی اش را عمه اش تقبل میکرد. مشکلات مالی به طور ناگهانی و خیلی زودرس تعلیمات کار اموزی اش را فسخ کرد و او را مجبور کرد که در یک شرکت تولید کننده ابزار استخدام شود .
وی در اوقات فراغتش به مطالعه دروس مهندسی برق میپرداخت و این مطالعه و گرایش به سوی مسایل فنی سبب شد تا با یک شرکت مهندسی برق اشنا شده و با ان ها کارهایی انجام دهد. رویس شرکت مهندسی برق و الکتریکی خود را در منچستر با سرمایه ای حدود 20 پوند با یک شریک پایه گذاری و تاسیس نمود.
اولین خودرو رویس یک چهار چرخ فرانسوی ناقص بود که در سال 1903 میلادی جانشین یک مدل فرانسوی دیگر شد.این خودرو یک مدل دو سیلندر خشن و پر سر و صدا بود که در طرح ان رویس تغییرات قابل توجهی انجام داد.
رویس در سال 1904 میلادی اتومبیل دو سیلندری ساخت که هر چند موفقیت تجاری ویژه ای را نصیبش نکرد ولی بهتر از مدل های مشابه فرانسوی اش بود .” چالز استوارت رولز "Charles Stewart Rolls" پسر سوم لرد لینگاتوک فرد بسیار مرفهی بود که از فروش کالسکه های اسبش به موفقیت و پیشرفت قابل توجهی دست یافته بود چون درشکه هایش را به طبقه اعیان و اشراف میفروخت .
بعد از اینکه هنری رویس اتومبیل استثنایی خود را تولید کرد رولز در هتل Midland منچستر ترتیب ملاقاتی را با وی داد.نتیجه این مذاکره عقد پیمانی بین این دو مرد بود که به اتومبیل رویس توسط سرمایه و پول رولز رونق بخشید .رویس پنج نوع اتومبیل متفاوت را تولید کرد .یک اتومبیل با قدرت 10 اسب بخار ’یک اتومبیل با قدرت 20-15 (با موتور و شاسی مشابه ) و یک اتومبیل شش سیلندر با قدرت 30 اسب بخار و اتومبیلی با همین قدرت و چهار سیلندر.
اتومبیل های فوق در ماه دسامبر 1904 میلادی در نمایشگاه پاریس به نمایش درامدند. در همان زمان "رولز" و "رویس" با توافق یکدیگر نام اتومبیل های تولیدی شان را "رولزرویس" نامیدند . مرد سوم در این شراکت که مشهور به خط پیوند در "رولزرویس" است نامش "کلوید جانسن" بود. وی اولین منشی کلوپ اتومبیل سلطنتی بود که تحت تاثیر نبوغ "رولزرویس" قرار گرفت. او راننده مسابقات اتومبیل رانی و مهندس بسیار ماهری بود.
اولین اتومبیلی که با نام "رولزرویس" به فروش رسید مدل silver Chost با موتور شش سیلندر خطی بود که در سال 1906 تولید ودر کمتر از یک سال به عنوان بهترین اتومبیل سال دنیا برگزیده شد.
ارم کارخانه "رولزرویس" عبارت است از یک زمینه سیاه که در ان دو عدد حرف R انگلیسی بر روی هم نوشته شده است.این دو حرف معرف نام اقای رولز و رویس هستند.
چند نکته جالب در مورد این کارخانه وجود دارد.
رولزرویس یکی از پیشرفه ترین کارخانه ها در زمینه ساخت موتور هواپیما است تا جایی که موتور هواپیمای کنکورد توسط این کارخانه ساخته شده است.
بر روی جلو پنجره تمامی رولز رویس هایی که از سال 1911 به بعد ساخته شده اند مجسمه یک فرشته از جنس طلا قرار گرفته که امیلی نام دارد و به عقیده بسیاری این فرشته تمثال دختری است که اقای رویس به ان دل بسته بود ولی هرگز موفق به ازدواج با او نشد. برخی هم معتقدند این فرشته سمبل ارامش است The Spirit of Extacy نام دارد.این مجسمه از طلای 24 عیار و به روش ریخته گری سنتی ساخته میشود که این باعث میشود تا هیچکدام از این مجسمه ها کاملا شبیه بهم نباشند.
اما نکته قابل بحث سرنوشت تلخ رولز و رویس در اواخر عمرشان بود.رولز که در ضمن فروشندگی گاهی اوقات نیز پرواز میکرد در 12 جولای 1910 میلادی در یک نمایش پرواز در "بارن هاوس" کشته شد.
یک سال بعد از ان رویس خسته از کار برای همیشه کارخانه اش را ترک کرد .همسرش نیز او را رها کرده و پرستاری به نام "اتل اوبین" از این مرد بزرگ صنعت اتومبیل سازی نگهداری کرد .رویس که در اواخر عمرش به کلی ناتوان و علیل گردیده و سرانجام در تاریخ 22 اوریل 1933 چشم از جهان فرو بست .
ارم تمامی مدل های "رولزرویس" تا سال 1933 با لعاب قرمز پوشیده شده بود و سپس به رنگ سیاه تغییر رنگ پیدا کرد و این تغییر رنگ دلیلی جز درگذشت رویس در ان سال نداشت که به احترام مقام والا و بزرگش مسوولین کمپانی برای همیشه ارم اتومبیل را سیاه کردند.


ایمیل: info@kishrentnavab.com